im: set expandtab: */ ?> imited time offers', ); ?>ess_page' => 'page', ); ?>екскурзии', ); ?>imited time offers', ); ?>екскурзии', ); ?>im: set expandtab: */ ?> Професионална поддръжка на басейни imited time offers', ); ?> екскурзии', ); ?>
Проектиране и изграждане на басейни, SPA и WELLNESS центрове.
Гаранционна и следгаранционна поддръжка на басейни, SPA и WELLNESS центрове.
Професионална поддръжка на басейни
»
»
Професионална поддръжка на басейни

Инж. Валентин Вълев,
собственик и управител на фирмите „АКВАТЕК” ЕООД
и „Експрес Гаранцион” ООД,
председател на ОП на КСБ – Варна

 

Уважаеми колеги, темата на днешния брой е: „Професионална поддръжка набасейни“.

Ще ви запознаем с дейностите, които се извършват, за да бъде поддържан един басейн в безупречно състояние.
Преди да се напълни басейнът напролет, е необходимо да бъде почистен добре. След това се прави пълен оглед на облицовката и стълбите, за да се убедим, че не са повредени и няма да застрашат ползвателите му от евентуални наранявания.
Прави се проверка дали филтрационната помпа работи в нормален режим и налягането във филтъра е в допустимите граници. Ел. таблото трябва да бъде в абсолютна изправност. При наличието на подводно осветление е необходимо да бъдат прегледани всички подводни прожектори за евентуален теч.
При напълването на басейна в началото водата е леко зеленикава до кафява, ако има наличие на метали. За да се реагира адекватно, следва да се направи прецизен анализ на химичния състав и да се приложат съответните мерки.
Най-важният фактор е рН на водата. Той е измерител на относителната киселинност на водата. Нивото на рН, което трябва да се стремим да поддържаме, е между 7,2 и 7,8. Измерването трябва да се прави поне по веднъж на ден. При отклонение в нивото на рН е възможно да настъпят нежелани процеси в басейна. Например при високо рН (над 7,8) е възможно помътняване на водата и отлагания на варовик по стените и дъното. В случаите, когато рН е под 7,2, имаме сериозни предпоставки за корозия на металните елементи, които са в досег с водата. Наблюдава се разяждане на циментовите фуги и повърхности, бърза загуба на свободния хлор и възможни възпаления или сърбежи у ползващите басейна.
Общата алкалност е мярка за способността на водата да се съпротивлява на промени в рН. Оптималното й ниво е между 75 и 120 мг/л. Висока обща алкалност (над 120 мг/л) ще накара рН на водата бавно да се покачва и да не се поддава на коригиране. Ниска обща алкалност (под 75 мг/л) кара рН на водата рязко да се променя от една крайност в друга, което прави поддържането му на подходящо ниво много трудно.
Калциевата твърдост е количеството калциеви соли, разтворени във водата. Оптималното ниво е между 200 и 400 мг/л. При концентрация над 500 мг/л може да се породи утаяване на калция, което пък ще е причината за мътна вода или образуване на варовик. Ниска калциева твърдост (под 100 мг/л) може да е причината за корозия. Тестът за калциевата твърдост трябва да се прави при пълнене на басейна и веднъж месечно при експлоатация.
След като нивата на изброените до момента показатели са доведени в допустимите граници, пристъпваме към дезинфекцията. Тъй като условията във водата се променят бързо, важно е процесът на дезинфекция да е добре контролиран. Ако се използват твърди химикали, трябва много прецизно да се спазва дозировката. При работа на автоматична система за дезинфекция с течни химикали следва да се провери дали електродите са калибрирани и дозаторната станция е настроена коректно. При басейните, където се използват алтернативни методи за дезинфекция, трябва да се провери дали системите са инсталирани правилно и функционират нормално.
В началото на всеки сезон може да се наложи добавянето на „Стабилизатор на хлора“. Той предпазва хлора от бързо разграждане под действие на слънчевите ултравиолетови лъчи.
Зазимяването на външните басейни е също изключително важна част от поддръжката им. Първото и най-важно правило е да не източваме басейна напълно. За басейни със скимери е добре да бъдат източени на 15-20 см под долната част на скимера. Тези с преливен улей – на около 20 см под борда на басейна, като внимаваме да не оставим водата да е на нивото на подводните прожектори, стенни дюзи и вакуумдюзи, използвани за почистване на басейна. Задължително се поставят т.нар. Ice Killer (поплавъци) по периметъра на басейна. Тяхната функция се изразява в това, че те поемат налягането, което оказва нарастването на леда върху стените на басейна през зимата. Където е възможно, трябва крановете и холендровите връзки да се разхлабят, за да не остане вода по тръбите, която да замръзне през зимния период. Филтрите също трябва да се източат. Всички помпи е желателно да бъдат демонтирани и зазимени в сухо помещение.
Ако басейнът има покривало, трябва да сме сигурни, че всички обтегачи са налице и всичко е надеждно инсталирано. В случаите, когато няма зимно покривало, е препоръчително във водата да се постави препарат „Зимна защита“, който предпазва от размножаване на водораслите. По този начин улесняваме почистването на басейна напролет.
Всички задачи по поддръжката отнемат време и ресурси. Съществува възможност за абонаментна поддръжка от специализирани фирми. При ангажиране на професионалисти басейнът се поддържа технически изправен и с прозрачна, чиста и правилно обработвана вода. По този начин се предотвратява загуба на време и средства от страна на притежателите на басейни, които биха се получили при неправилна експлоатация. Това е доста известна практика при големите хотелски комплекси, при които е важно водата в басейна да е с безупречно качество.


Източник: http://vestnikstroitel.bg/

et($_smarty_tpl_vars); ?>